Особености и икономически проблеми на глобализацията

Глобализацията в световен мащаб може да се нарече нож с две остриета. Въпреки че има безспорни предимства, свързани с изграждането на икономически, технически, културни, социални и политически взаимоотношения и връзки между страни и компании, съществуват и редица икономически проблеми на глобализацията, пред които съвременният свят е изправен. Още от дълбока древност е съществувала връзка и дори взаимно сътрудничество между отдалечените региони, но бързо нарастване на глобализацията се наблюдава главно през 20 век с развитието на съвременните технологии, комуникации и транспорт. Нейните защитници твърдят, че глобализацията способства за стопанското развитие на света и са прави. Тя съдейства за свободната търговия между страните, за развитието на различните отрасли в промишлеността, за ръст на финансовия капитал и други. Много хора, обаче, гледат на екологичните и икономически проблеми на глобализацията и смятат, че този процес би трябвало да бъде спрян. С такава цел в края на миналия век е създадено така нареченото антиглобалистко движение, което организира публични демонстрации при провеждането на международни форуми. Така съвременната Глобализация на световната икономика води до редица негативни ефекти, между които е и световната икономическа криза.

Между другото, знаете ли че намерих един много готин безплатен сайт за следене на резултати на живо. Споделям го с вас.

Последни новини за Лудогорец

Единственият български отбор, който участва в Шампионска лига, е отборът на Лудогорец. Този сравнително млад провинциален отбор запали искрата на надеждата у всички фенове на футбола и накара много българи да тръпнат в очакване на срещите от шампионата. Да видят на наш терен звезди от грандове на световно ниво, за любителите на класния футбол е велико преживяване. Въпреки че да успееш да вземеш точки от такива отбори като Базел, ПСЖ и Арсенал е малко вероятно, нашите момчета при всичките им досегашни срещи се представиха достойно и на ниво. Те играха като равен с равен срещу звезди от световна класа, за чиито трансфери се дават милиони. На фона на всичките неприятни истории около българския футбол, феновете на футбола се интересуват от това какви са последните новини за Лудогорец. За разлика от други български отбори с традиции и дълга история, за които нищо добро не може да се каже, все пак можем са чуем интересни новини за Лудогорец. Какви са последните новини за Лудогорецслед мача с Арсенал.

турски новини: обективни ли са или поръчкови?

Можем ли да се доверим на новините, които чуваме по телевизия и радио или четем във вестниците? Според мен те не винаги са обективни и достоверни. Това може да се каже и за новините, които идват от южната ни съседка. А в последно време медиите ни заливат с турски новини – кога любопитни, кога противоречиви, кога крайно озадачаващи. Доколко цялата информация, която достига до нас е обективна и достоверна, можем само да гадаем. Политическата атмосфера в Турция е много нажежена в последните месеци. Почти всеки ден до нас достигат турски новини: опитът за преврат срещу Ердоган беше широко отразен в новините, многото терористични актове, които последваха, направиха турските новини многократно тема номер едно във всички медии. Интересни и противоречиви новини достигат до нас и относно проекта за споразумение между Русия и Турция за газопровода “Турски поток”, който се очаква да се подпише през октомври. Макар че нищо не се знае, както казват наблюдаващи ситуацията, предвид рехавите отношения между двете държави. Инцидент като сваления руски самолет над Турция може да замрази не само този, но и други, важни не само за Турция, проекти. Ето една явна пропагандна новина за Турски поток

%d1%82%d1%83%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8

икономически новини от света: Венецуела в невиждана криза

Медиите концентрираха вниманието си в последните дни върху събитията в Турция, но дори на този фон няма как да останат незабелязани и други особено тревожни икономически новини от света. Например събитията развиващи се в Южна Америка. Венецуела се изправи пред невиждани до сега икономически проблеми, на лице е дефицит на основни хранителни стоки, населението от пограничните райони масово се запасява с основни стоки за бита като ги закупува от съседни страни. На лице са предпоставки за спекула и за нарастване на недоволството от властта. Президентът Мадуро няма същата подкрепа, като предшественика си Уго Чавес и води страната, чиято икономика изцяло разчита на добива на нефт към икономическа криза от нов мащаб. Международният валутен фонд излезе с прогноза за ръст на инфлацията до 480 процента до края на годината и 1600 процента през 2017. В свой доклад МВФ посочва, че спадащите цени на международния пазар на горива и вътрешната несигурност ще доведат до задълбочаващи се дисбаланси. В контекста на тези икономически новини от света, следва да се търси превантивно решение на задълбочаващите се проблеми със съдействието на международната общност. Една от последните социалистически държави- Венецуела обяви извънредно икономическо положение.

Икономически статии

икономически статии от вестник капиталЧетенето на икономически статии е полезно до степен, която ни дава представа за реалната икономическа ситуация в България и по света. Особено полезни са информациите за чуждите икономики, защото нашата малка страна е зависима и от положението в другите държави. Така лошо ни се отрази спадът на руската икономика, който повлия силно на туризма у нас. Години наред бяхме свикнали руските туристи да ни спасяват сезоните, а сега с носталгия си спомняме за този период. От последните икономически статии, които прочетох, става ясно, че кризата в Русия ще продължи , но това не е толкова страшно за самите руснаци. По традиция Русия си е с нисък процент на безработица и за миналата година той остава в границите на петте процента. По-обезпокояваща е статията, в която се коментират анализите на ООН за бъдещето на населението. Лошата вест е, че отделът по икономическите и социални въпроси за населението, прогнозира до 2100 година населението на България да стане почти наполовина. Ако това се случи, един ден може и съвсем да изчезнем. Друга информация, която научих докато преглеждах новите икономически статии във вестник Капитал, е пак песимистична. Този път става въпрос за влошаване и на китайската външна политика, спад и на износа и на вноса, както и забавяне на икономическия растеж .

Киевска Рус не е Московия

киевска рус не е московия и това трябва да е ясно на повечето хора

На територията на Киевска Рус е имало прабългарска държава още преди българите на Аспарух да се установят до устието на река Дунав. След това Киевска Рус се създава като държава от няколко славянски племена, основно от драговичи и моравяни.

Това е едно огромно държавно образувание, което се простира на териториите на днешните Беларус, Литва, Украйна, Латвия. Именно Киевска Рус може да се смята за първата славянска държава в света и за създател на много от славянските културни традиции. Все неща, които си ги приписва Московската Рус.

Нейната територия е блатна провинция, където са живеели необразовани хора за разлика от Киев, който е имал култура, религия и всякакви блага.

Кога обаче Московията започва да се налага на политическата сцена? Дълго време Москва е владяна от Златната орда на татарите. Именно от тях Москва наследява азиатските си нрави и грубата агресивна политика, която виждаме днес от Русия. Едва през 16-ти век Москва се освобождава и започва да полага основите на своята империя.

Антиутопиите – поучителни и полезни…

Филмът "Алфавил"
“Алфавил” – причудлива картина на тоталитаризма…
"Биг брадър"
“Големият брат” още си царува…

Една от предишните статии в блога бе посветена на Томас Мор, създателя на стила ” утопия”…Терминът е латински и значи нещо от рода на “поглед отвъд”…

Мъдрият англичанин се е опитал чрез алегория и пътуване във въображаема страна, по заобиколен начин да каже някои истини за съвремието му…Не е трудно да се досетим защо е постъпил така, живял е във време на тирания и религиозен обскурантизъм  и съвсем естествено се е страхувал от цензура и репресии.

Този находчив стил е използван от и от други пишещи люде на Ренесанса и Просвещението в Европа – Томазо Кампанела, Суифт, Волтер…Често пъти, обаче, това не ги е спасявало от брадвата или бесилката. Не оцелява и самият Томас Мор, други пък като Галилей са били принудени публично да се откажат от възгледите си.

Докато Утопията е идеален свят, “Антиутопията” е обратното – картина на бъдещ или далечен зловещ свят, тоталитарна тирания и Голям брат, дебнещ те отвсякъде…Един от първите такива автори е Джордж Оруел, неговите книги бяха забранени в комунистическа България и някога можеше да ги чуем само като запис по заглушавани от режима радиостанции…

Стилът “Антиутопия” се прехвърли и в киното със филми като “Бразилия” на Тери Гилиам или “Алфавил” на Жан-Люк Годар…

Тъжно е да го признаем, но и днес много творци прибягват до антиутопията като трик за избягване на цензурата. Това обаче е особено валидно за Третия свят, за страни като Северна Корея или Мианмар…

Където Големият брат продължава да си царува…

 

Утопия- Томас Мор (първа част)

В книга втора от „Утопия“ са представени решенията на много социални проблеми като безработицата, демографски проблеми, сигурността и икономическият упадък и др.. Проблемът със сигурността е решен по няколко начина, чрез географското положение и улеснената комуникация дори и чрез различната употреба на златото и среброто.

Самият остров Утопия от едната си част е заобиколен от вода и има много подводни скали които могат да бъдат изключително опасни за хора които не познават достатъчно добре местността, или не са придружавани от местни хора. Другата част на острова, има много пристанища, а сушата е толкова добре защитена, че само шепа хора могат да победят огромни армии.

Обичаите и законите са еднакви на всякъде, градовете са на еднакво разстояние един от друг, това е добре защото по този начин се улеснява комуникацията между градовете, и при нападение и в случай на война хората могат много бързо да се мобилизират. Освен това хората знаят, че за един ден могат да стигнат от единия град до другия и така могат да си разпределят времето . Могат да посещават също така своите приятели и роднини, които живеят в другите градове. В островната държава има и изобилие от всичко, дори има запаси най-необходимите неща които при нужда могат да задоволят нуждите на цялата държава за две години. (Следва продължение…)

Защо вълкът не мени нрава си?

 

Така става понякога 🙂

В началото на септември стартира и работата на Парламента. Нашите депутати се явиха на работните си места видимо отпочинали, в добро настроение и със завиден тен. Едва ли чакат на кредит от Ferratum, за да идат на море.

За пореден път ни обещаха, че всички нелепи спорове, обиди и непристойно държание ще остане в миналото и оттук нататък ще сме свидетели само на зрели политически изказвания и действия. Дали това ще се осъществи в пълен вариант, не е ясно. Все пак поне през първия работен ден удържаха на думата си.

Представители на различните парламентарни групи потвърдиха необходимостта от общ език и избягване на неприличните реплики и обиди помежду им. Според тях тези нелепи театрални сценки не са в тяхна полза, а допълнително отчуждават избирателите от политиците. Дали наистина така мислят, ще разберем по- нататък във времето. Звучи прекалено хубаво, за да е истина.

Повече прилича на предизборно добро поведение и воля. Интересно е дали същата хармония ще бъде запазена и след датите за местните избори.

Изненадващо се чуха призиви за морал и ред в парламента. Няма как тези хора да са променили начина си на общуване. Има чудесна българска поговорка: Вълкътk козината си мени, но нрава- никога“. Затова е по- логично да не се радваме толкова много, преди да сме видели дали тази тенденция за добро поведение ще продължи и след изборите.

Свидетели сме и на народната любов към парламентаристите. Още в първия работен ден бяха посрещнати на входа със залп от домати. Само времето ще покаже каква посока ще вземат и начина на работа, и начина на общуване в Парламента, също така и на народната любов. Едно е сигурно, емоции и екстремни ситуации няма да липсват.

Такава се появи още в началото на работния им ден- част от мониторите, които служат за директно предаване на работата в залата отказаха да се включат. Вероятно още не им е свършила отпуската!

ИЗТОЧЕН БЛОК- НОВИЯТ МОЩЕН СЪЮЗ

Добре, че България е избрала своя европейски път и е далеч от руското влияние…

 

Предполагам, че на много хора, които са наблюдавали военният парад на победата на 9 май 2015г, им е направило впечатление, че Владимир Путин непрекъснато разговаряше с премиера на Китай. Представителите на Индия също бяга удостоени със специално внимание. Още тогава се прокрадна съмнение за вероятен съюз между тези държави.

Два месеца след това, съюзът е факт. Този блог ще обединява държави, чието население представлява на практика половината от населението на света. Така Русия, Индия, Пакистан, Китай, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Киргистан ще изискват сериозно внимание от страна на запада.

Дали този нов съюз ще доведе наистина до нов, многополюсен световен ред, никой не може да кажа със сигурност. Всички изказани мения до момента са само на ниво предположения. Едно е ясно, източните държави няма да позволят запада да им диктува условия, а желаят сами да съществуват по собствените си правила.

Според разискващите този въпрос, се откроява становището, че ако въпросните държави са решили да въвеждат нов световен ред, то това ще е много дълъг и труден процес, който е доста рисков, от гледна точка на това, че някои от държавите- членки може да реши да се отдели напълно.

Според руската преса Русия и Китай са обсъдили въпроса за евразийската интеграция. Решено е да бъдат създадени техни международни финанси институции, които ще финансират инфраструктурни проекти и могат да отпускат кредити на много по- изгодни условия.

Не е ясно какво може да се очаква конкретно в отношенията Китай- САЩ. Всеизвестно е, че САЩ в момента е най- крупния кредитополучате на Китай.  Как новият блок ще обърне картите и какво ще се случи с новите играчи на игралната маса ще покаже времето. Едно е ясно, САЩ не в изгодна позция и внимателно трябва да преценят какъв ще е по- нататъшния й начин на общуване с Изтока.

Не може да се каже, че подобен ход от страна на Русия и Китай не беше очакван, но май повечето господари на деня отлагаха във времето.

Икономически блог